آشنایی با معماري اسلامي امامزاده هاي قم

آشنایی با معماري اسلامي امامزاده هاي قم|30019599|raj|bf|آر اِی|
در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان آشنایی با معماري اسلامي امامزاده هاي قم را مشاهده می نمایید.

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 17

امامزاده احمد بن اسحاق

این زیارتگاه در میدان کهنه قم در جوار امامزاده (شاهزاده) حمزه قرار دارد. امامزاده احمد ابن اسحاق یکی از نوادگان امام هفتم (موسی کاظم)(ع) به شمار میرود. بنای این بقعه در سال 1317 هجری قمری در هنگام سلطنت مظفرالدین شاه بازسازی شده است. اما اصل بنا به دوران پیش از صفویه تعلق دارد که به دستور شاه تهماسب صفوی به دست تعمیر و تزیین سپرده شده است.

پنج امامزاده

بنای پنج امامزاده (5) معروف به امامزادگان هادی و مهدی گرگابی در منطقه جمکران (گرگاب) واقع شده است. (نزدیک به مسجد جمکران) این زیارتگاه مرکب از دو بنای کنار هم است که دارای یک صحن مشترک هستند. ساخت یکی از بناها به بیش از 120 سال پیش باز میگردد. در این عمارت شاهزاده ناصرالدین یکی از فرزندان امام زین العابدین (ع) همراه دو تن از فرزندانش یعنی شاهزاده هادی و شاهزاده مهدی مدفونند.

بنای دیگر از آثار سده ششم یا هفتم هجری قمری است. در این ساختمان دو خواهر و برادر، معروف به شاهزاده جعفر و سکینه خاتون مدفونند که از دیگر فرزندان شاهزاده ناصرالدین به شمار میروند. سنگ مزار داخل ضریح این زیارتگاه مربوط به پانصد سال پیش است. کاشی های آبی فیروزه ای این بنا به همان دوران تعلق دارد.

مجموعه چهل اختران

این زیارتگاه در داخل شهر قم قرار دارد و مدفن موسی مبرقع فرزند امام محمد تقی (ع) و امامزادگان دیگر است. به همین دلیل در صحن بزرگ این مجموعه سه زیارتگاه به اسامی امامزاده موسی مبرقع چهل اختران و امامزاده زید قرار دارد. این بنا در میان مردم به نام چهل اختران شهرت دارد. به نظر میرسد که بنای این زیارتگاه از آثار قبل از دوره صفویه باشد. اما اکنون اثری از گذشت زمان بر چهره آن مشاهده نمیشود و در آن عملیات تجدید بنا صورت میگیرد. این بنا مدفن موسی مبرقع فرزند امام جواد است. تاریخ بنای چهل اختران به سال 950 هجری قمری ذکر شده. بانی آن شاه طهماسب صفوی و اسم معمار هنرمندش استاد سلطان قمی از مشاهیر معماری دوره صفویه به شمار میرود. نام این استاد در زیارتگاه ضبط شده است. در سال 953 هجری قمری به دستور شاه طهماسب صفوی سقفی بسیار مرتفع از آجر بر این بقعه زده شد. در این مکان قبور جمعی از سادات و امام زادگان از جمله فرزندان و اولادان امام موسی مبرقع جای دارد. گفته میشود، در این بقعه چهل زن، چهل مرد و بیست و پنج کودک در مجموع صد و پنج نفر دفن شده اند.